Deprecated: stripslashes(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/conferen/public_html/modules/news/index.php on line 253
دکتر یوسف درویشی رئیس کنفرانس ملی نگرشی نو بر چالش های شهر و شهر نشینی
شناسه خبر : 42
سرویس : فنی و مهندسی
تاریخ انتشار : ۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰

دکتر یوسف درویشی رئیس کنفرانس ملی نگرشی نو بر چالش های شهر و شهر نشینی

دانشگاه پیام نور اردبیل 18 شهریور ماه 1395

دکتر یوسف درویشی رئیس کنفرانس ملی نگرشی نو  بر چالش های شهر و شهر نشینی

دانشگاه پیام نور اردبیل

دکتر یوسف درویشی رئیس کنفرانس ملی نگرشی نو  بر چالش های شهر و شهر نشینی

بی گمان در هر گروهی که مجموعه در ارتباط با هم ،مشاوره، صحبت و بحث و گفتگو می کنند،اثرات آن هرچند که در ظاهر ملموس نباشد؛ ولی در لایه های پنهان خود ،اهدافی را دنبال می کند. گردهمایی های علمی نیز جزء ،میزگردهای علمی است که ،شاید حالت تکرار مکررات داشته باشد ،ولی در هر دوره که از این رایزنی ها و نظرخواهی علمی اتفاق می افتد ،می تواند بخشی از مسیر برنامه ریزی و راهکارهای مدیران بخش های مربوط سازمان ها اجرایی کشور را از لحاظ مباحث تئوریکی مشخص و یا حداقل در حد پیشنهاد و ارائه راهکار به بخش های اجرایی یاری رساند. کره‌زمین در حال تبدیل شدن به دنیایی ازشهرها است.بطوریکه در قرن بیستم شاهد توسعه چشم گیر شهرها چه از لحاظ تعداد و چه ازنظر وسعت بوده است. رشد نامتوازن شهرها که درسال های اخیر درکشورهای درحال توسعه رخ داده است،مشکلاتی را از جنبه های مختلف برای این کشورها،هم درسطح ملی و منطقه ایی و هم در سطح محلی بوجود آورده است.این روند دولت ها را با چالش های فراوان شهری روبرو نموده است،بعضی از این چالش ها مربوط به شرایط بافت ناهمگن کالبدی و برخی دیگر از این چالش های مربوط پیامدها و آسیب های ناشی از این پدیده می باشد.

دردهه اخیردر ایران بدلیل افزایش رشد شهرنشینی، مهاجرت، حاشیه نشینی، شهرها را پذیرای آسیب­های اجتماعی گوناگون کرده است.بنابراین با آگاهی از این ناهنجاریها و بررسی مسائل اجتماعی پیرامون شهر بهترمی توان مشکلات را شناخت و راههای فائق آمدن برآنها گامهای اصولی برداشت. با توجه به چالش های مطرح شده در مباحث شهر و شهرنشینی به نظر می رسد که ؛مدیریت شهری و برنامه ریزی موفق نشات گرفته از یک سیاست شهری موفق است. سیاست شهری از بطن دامنۀ وسیعی از دانش شهری (Urban Knowledge) به وجود آمده که از حوزه های مختلفی از علوم معماری، شهرسازی، جغرافیای شهری، جامعه شناسی، اقتصاد شهری، علوم سیاسی و امنیتی، فلسفه،علوم زیستی و طبیعی تشکیل شده است. کسی که می خواهد مدیر و سیاست گذار خوبی برای شهر باشد، بایستی به تمامی این ادبیات، رویکردها و روشهای مشترک مجهز باشد؛ تا بتواند به مشکلات پیچیده و چندبُعدی شهر پاسخ مناسبی دهد.

محورهای کنفرانس : 

 اصول و مبانی فکری وتئوریکی مهندسی و معماری شهرسازی و توسعه پایدارشهری  

فناوری، تکنولوژی نوین و شهرنشینی  

سنجش از دور و فتوگرامتری  

جغرافیای شهری و شهرنشینی  

آسیب شناسی شهری و شهرنشینی امروز و فردا  

جغرافیای ژئوپلتیک و امنیت و شهرنشینی  

گردشگری و توسعه شهری  

مخاطرات طبیعی و شهر

علوم طبیعی، علوم محیط زیست و شهرنشینی

http://www.nacu.ir/fa

 

انتهای پیام/

امتیازدهی به مطلب

اشتراک گذاری

فیسبوک توئیتر گوگل پلاس فیس نما کلوب تلگرام واتس اپ اینستاگرام

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.